iPhone 13, telefonların yavaşça bir AR makinesine dönüştüğünün bir başka kanıtı.

Yorum: Daha iyi grafiklere, daha gelişmiş kameralara ve daha hızlı işlemcilere sahip iPhone 13, artırılmış gerçeklik üstünde etkili güç merkezi haline gelebilir.

Apple Salı günü iPhone 13 lansmanında bir şeyi netleştirdiyse, o da bu yeni telefonlardaki kameraların ve işlemcilerin çok önemli olacağıdır. Apple’ın lansmanında, yeni kameranın kalitesini göstermek için iPhone 13 Pro ile çekilen Oscar ödüllü yönetmen Kathryn Bigelow ve görüntü yönetmeni Greig Fraser’ın kısa bir filmi bile vardı. Apple’ın iPhone 13 ve 13 Pro’yu fotoğrafçılara ve kameramanlara pazarladığı aşikâr. Ancak iPhone 13’teki gelişmeler, Apple’ın daha büyük bir şeye nasıl zemin hazırlayabileceğini de düşündürüyor. Bu, Apple’ın “Bir Sonraki Büyük Şeyi” olacak şeyin temelini atabilir: artırılmış veya sanal gerçeklik kiti. Daha iyi kameralar, daha güçlü işlemciler ve ek depolama seçenekleri gibi güncellemeler, yeni telefonların yaygın özelliği olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu eklemelerin, son iki yıldaki diğer iPhone güncellemeleriyle nasıl entegre edildiği, Apple’ın iPhone’u artırılmış gerçeklik gücü olacak şekilde konumlandırdığını gösteriyor.

iPhone bir gün Apple’ın potansiyel AR ve VR kitlerinin beyni olabilir

Apple’ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimleri sunan akıllı gözlükler üzerinde çalışıyor olabileceğine dair söylentiler yıllardır ortalıkta dolaşıyordu. Ancak, genellikle piyasaya sürülmeden çok önce ayrıntılı olarak sızdırılan çoğu Apple ürününün aksine, raporlar şu ana kadar karışık bir bakış açısı ortaya koydu.

Bloomberg, geçtiğimiz ocak ayında Apple’ın en güçlü çiplerinde çalışan geliştiriciler için hepsi bir arada bir AR ve VR kiti geliştirdiğini bildirdi. Rapora göre, bu kit daha şık bir çift AR gözlüğünün öncüsü olacak.

Ancak, iPhone lansmanından birkaç gün önce yayınlanan The Information’ın yakın tarihli bir haberi, tamamen farklı bir şeyden bahsediyor. Bu, Apple’ın kulaklığının daha az güçlü bir çip üzerinde çalıştığını ve bu nedenle iPhone gibi başka bir ana cihaza bağlanması gerekeceğini söylüyor.

İşlemci gücü bir yana, Apple’ın tüm iPhone’ları pil ömründe ve depolama alanında artış sunuyor ve iPhone Pro, 1 TB depolama seçeneğine sahip ilk iPhone oluyor. Yine, AR uygulamaları daha popüler hale gelirse bunlar muhtemelen gerekli güncellemeler olacak ve Apple kesinlikle olacağından emin görünüyor. Bu, Apple’ın neredeyse her gün telefonlarımızda AR veya VR uygulamaları kullandığımız bir senaryo için bu iPhone’ları geleceğe hazırlayabileceğini düşündürüyor. Veya Apple’ın uzun süredir konuşulan kiti varken.

iPhone giderek AR için daha donanımlı hale geliyor

Bu güncellemeler tek başına Apple’ın gelecekteki ürünlere yönelik planları hakkında net bir şey göstermez. Ancak Apple, son yıllarda da fark ettiğimiz gibi, telefonunuzda kullanılabilmesi amaçlanan AR deneyimlerini güçlendirmek için iPhone’u açıkça geliştiriyor.

Apple, iPhone 13’teki kamera güncellemelerini medya profesyonelleri için -odağı otomatik olarak nesneler arasında değiştiren yeni sinematik mod da dahil- ideal olarak konumlandırıyor. Ve Apple, yakın vadede bu şık kameraların kullanıldığını görmenin en anlamlı yolu olduğunu öngörmekte haklı. Ancak, Apple lansmanı sırasında AR’ye odaklanmamış olsa da konulara daha hızlı ve doğru bir şekilde odaklanabilen kameralara sahip olmanın AR uygulamaları için de son derece yararlı olacağını tahmin edebiliyorum.

Apple, iPhone kameralarının güncellemelerine ek olarak, kendi aygıtlarını çevrelerini daha iyi anlamalarını sağlayan sensörlerle donatıyor. Bu, doğru bir şekilde çalışması için gerçek dünyadaki nesneleri doğru bir şekilde algılaması gereken AR gibi bir teknolojinin anahtarıdır.

En büyük ipucu geçen yıl Apple’ın iPhone 12 Pro ve Pro Max’e ışığın bir nesneden geri yansımasının ne kadar sürdüğünü ölçerek derinliği algılayan bir sensör olan bir ışıklı radar tarayıcı eklemesiyle geldi. Apple, ışıklı radarın (lidar) iPhone’daki artırılmış gerçekliği iyileştirmek için eklendiğini vurgulayan bir politika izlemek yerine; artırılmış gerçekliğin ilk etapta ışıklı radarın iPhone’a koyulmasının temel nedeni olduğunu vurgulayan bir politika izledi. iPhone 13 Pro’nun ışıklı radar ile birleştirilmiş yükseltilmiş kameralarının, bazı güçlü AR uygulamalarını çalıştırmasını sağlayabileceğini hayal edebiliyorum.

Bir yıl önce, Apple ayrıca iPhone’a ilk kez bir ultra geniş bant çip yerleştirdi. iPhone 11, GPS’e kıyasla iç mekanlarda kullanıldığında çok daha hassas konum takibine izin veren Apple’ın U1 çipini tanıttı. Şu anda, iPhone’un ultra geniş bant teknolojisi öncelikle AirDrop’u geliştirmek ve Apple’ın AirTag’leri aracılığıyla kayıp öğeleri bulmak için kullanılıyor.

Bu yine, iPhone’un daha fazla mekânsal bilince sahip olduğunun bir başka örneği ve gelecekteki AR uygulamaları için daha fazla potansiyele sahip olabilir. AirTag’ler, bu teknolojinin AR uygulamalarında nasıl kullanılabileceğinin ilk ipuçlarını şimdiden sağlıyor.

Örneğin Hassas Bulma adlı bir özellik, iPhone’unuzun ekranında sizi kaybolan AirTag’inize yönlendiren rota gösterir. Bunun, iPhone’unuzun ekranı yerine gerçek dünyaya yön veren gelecekteki AR uygulamalarına nasıl dönüşebileceğini hayal etmek zor değildir.

Ve bu yeterli değilse, Apple’ın yaklaşan iOS 15’i, meslektaşım Scott Stein’ın belirttiği gibi, gelecekteki AR kitlerine hazır gibi görünen özelliklerle birlikte geliyor.

Apple, iPhone 13’e yalnızca artırılmış ve sanal gerçeklik uygulamaları için daha iyi bir kamera, daha fazla işlem gücü ve daha uzun pil ömrü mü verdi? Aslında hayır. Bu güncellemeler, iPhone’larında yüksek kaliteli film çekmeyen ve çoğunlukla hayvan fotoğrafları çekmek veya haberleri okumak için kullananlar da dahil olmak üzere tüm akıllı telefon kullanıcıları için kullanışlı hale getirdi. Ancak bu güncellemeleri iPhone’un yıllar içinde nasıl geliştiği bağlamında düşündüğünüzde, çok daha fazla potansiyel olduğu kesin gibi görünüyor.

Kaynak: Cnet